Aby powróciło pragnienie

Libido, pociąg seksualny, popęd seksualny, żądza. Synonimów kilka jednak wszystkie dotyczą jednej kwestii – psychofizycznej motywacji podjęcia aktywności seksualnej, pragnienie zaangażowania w kontakt seksualny z drugim człowiekiem. Wpływ na nie ma szereg czynników, które wzajemni się przeplatają: społeczne, biologiczne psychologiczne.

Czy jest libido?

Z libido związane są hormony płciowe oraz neuroprzekaźniki mające wpływ na jadro półleżące, które predestynuje do regulowania poziomu libido u ludzi. Zarówno jak biologia, tak samo socjologia, jak i psychologia mają kilka słów do powiedzenia na ten temat. Najpopularniejszym wyjaśnieniem istoty i mechanizmu libido jest kwestia biologiczna. Ma na celu zbliżać ludzi i prowadzić do wydawania na świat potomstwo. Regulowane przez hormony zachęca do podjęcia aktywności seksualnej, a w przypadku kobiet z nasileniem skupionym wokół owulacji.

Tematem libido w psychologii zajęli się Zygmunt Freud oraz Carl Gustaw Jung, Ten pierwszy określał libido jako siłę życiową ściśle związaną z popędem; ten drugi odnosił pojęcie do energii psychicznej w ogóle. Głębsze rozważania nie są tu konieczne, jednak należy wiedzieć, że pragnienie bliskości seksualnej wynika z wewnętrznych potrzeb osobowości. Socjologia i psychologia społeczna w libido widzą potencjał do uzyskiwania satysfakcji z relacji międzyludzkich, nie tylko ściśle związanych ze współżyciem. Dostrzec tu można nacisk na ważność relacji jako takiej.

Spadek pożądania – dlaczego?

Istnieje szereg czynników, których zawahania się lub dołączenie do codzienności ma wpływ na poziom libido. Warto skupić się na nich, pragnąc odczuwać większe pożądanie seksualne.

  • Testosteron to hormon, który najbardziej kojarzony jest z pociągiem seksualnym. Jego wyższy poziom u mężczyzn sprawia, że uchodzą oni za bardziej potrzebujących seksu aniżeli kobiety.

  • Afrodyzjaki dla niektórych są wymysłem, inni zaś włączyli określone potrawy czy zapachy do swojego stylu życia. Fakty są takie, że nie wpływają bezpośrednio na zwiększenie libido, jednakże dzięki wpływowi na lepszą kondycję ciała zachęcają do podejmowania bliskości.

  • Owulacja to moment cyklu, w którym kobieta ma największą ochotę na seks. Wynika to z działania testosteronu oraz estrogenu, które mają wpływ na chęć posiadania potomstwa.

  • Ciąża, podobnie jak jajeczkowanie to okres zwiększonego popędu seksualnego. Zaistniała już ciąża nie budzi obaw względem nieplanowanego zapłodnienia, więc pozwala na poluźnienie sztywnych granic.

  • Alkohol pity od czasu do czasu nie stanowi zagrożenia dla libido, jednak jego częste i wysokie stężenie powoduje obniżenie poziomu żądzy. Jeden lub dwa kieliszki ”tu i teraz” nawet podkręcają chęć na igraszki, jednak nie należy przesadzać.

Jak przywrócić pragnienie?

Jako przyczynę spadku lub braku chęci na seks najczęściej podaje się stres i przewlekle zmęczenie. Stać za tą sytuacją może także słaba kondycja fizyczna albo niezdiagnozowane choroby lub leki przyjmowane z powodu tych znanych. Wyłączając przypadłości, które uniemożliwiają zwiększenie libido, należy zadbać o pociąg na każdym dostępnym polu. Można to zrobić, zaczynając od zmiany trybu życia. Jeżeli powodem jest przemęczenie, to może wato zmienić harmonogram pracy. Zawsze warto też zwrócić się do lekarza w celu wykonania badań, które potwierdza lub wykluczą chorobę jako przyczynę spadku żądzy. Niejednokrotnie nagły spadek bywa spowodowany problemami w związku, brakiem komunikacji i otwartości. Libido to jednak nie tylko spadek (hipolibidemia), ale także nadmierny pociąg seksualny (hiperlibidemia), który prowadzić może do uzależnienia seksualnego. Na to również trzeba mieć oko po to, by nie odebrać sobie faktycznej przyjemności z odczuwania pożądania.

 

Leave a Reply